درمان شقاق نوک سینه

 راه های طبیعی برای درمان شقاق نوک سینه

اگر به فرزند خود شیر می دهید، ممکن است تجربه ناخوشایند خشکی و ترک های دردناک نوک سینه را داشته اید. این مشکلی است که بسیاری از مادران شیرده تحمل می کنند. دلیل اصلی این عارضه طریقه ناصحیح چفت شدن دهان نوزاد روی سینه مادر است.

برای درمان شقاق سینه، این چند روش طبیعی را امتحان کنید و سپس به منظور جلوگیری از بروز مجدد آن راهکارهای مناسب را به کار بگیرید.

 

دلایل بروز شقاق نوک سینه

شقاق سینه یا سینه آسیب دیده به سینه ای گفته می شود که

 • دردناک است
 • ترشح دارد
 • خونریزی دارد
 • درد آن با ضربان همراه است
 • ترک خورده است

دو دلیل رایج موجب آسیب نوک سینه می شود: چفت شدن ضعیف دهان کودک با سینه مادر و آسیب بر اثر مکش که به خاطر موقعیت نادرست کودک صورت می گیرد.

شیردهی مهارتی است که با کمی تمرین به خوبی قابل یادگیری است و در نتیجه این تمرینات می توان پوزیشن کودک و حالت قرار گرفتن نوک سینه در دهان را به راحتی تنظیم کرد. هنگامی که پوزیشن کودک مناسب نباشد، ممکن است برای جلوگیری از رفلاکس های دردناک نوک سینه را در دهان فشار دهد. یا اگر نوک سینه با عمق کافی در دهان کودک نباشد، ممکن است تعداد دفعات مکیدن سینه را افزایش دهد زیرا در هر مرحله شیردهی به اندازه کافی شیر دریافت نمی کند.

در موارد دیگر، نوزاد یا کودک ممکن است به خاطر مشکلات آناتومیک نوک سینه را تحت فشار قرار دهد:

 • گره زبانی
 • کوچک بودن دهان
 • عقب بودن چانه
 • کوتاهی بند زبان
 • بالا بودن سقف دهان

دلایل دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گیج شدن کودک در ارتباط با نوک سینه (در صورتی که روش شیردهی مدام از سینه به شیشه شیر و پستانک در حال تغییر باشد)
 • مشکلات موجود در روش مکیدن کودک
 • موقعیت نادرست زبان کودک در هنگام خوردن شیر

اینکه بدانید دلیل ترک خوردن و درد نوک سینه چیست بسیار اهمیت دارد چون می توانید پس از درمان از بروز مجدد آن جلوگیری کنید. بهتر است از یک متخصص و مشاور شیردهی کمک بگیرید. با این کار طریقه شیردهی شما و همچنین شیر خوردن نوزاد ارزیابی می شود.

 

چطور می توان شقاق سینه را درمان کرد؟

پوزیشن درست کودک یکی از اصلی ترین عوامل برای جلوگیری از بروز مجدد آسیب نوک سینه است. اما اگر این عارضه ناخوشانید در حال حاضر رخ داده است، چطور می توان آن را درمان کرد؟

روش های درمان خانگی یا داروخانه ای بسیاری برای درمان شقاق نوک سینه وجود دارد.

 

از شیر تازه خود استفاده کنید

مالیدن شیری که تازه از سینه بیرون آمده روی نوک سینه ترک خورده می تواند با اثر آنتی باکتريالی که دارد به بهبود آن ناحیه کمک کند. اگر مادری هستید که شیر خود را به کودک می دهید، برای درمان این عارضه بعد از هر بار شیردهی می توانید همین کار را انجام دهید.

مطمئن شوید که قبل از هر چیز دست هایتان را به خوبی بشویید و ضدعفونی کنید. سپس چند قطره از شیر خود را روی قسمت های ترک خورده بمالید. قبل از پوشاندن سینه اجازه دهید شیر روی پوست به صورت کامل و طبیعی خشک شود.

دقت داشته باشید، اگر عفونت یا برفک نوک سینه دارید نباید این روش را امتحان کنید. بلکه باید بعد از هر بار شیردهی سینه را به خوبی پاک کنید تا اثری از شیر باقی نماند. قارچ ها خیلی سریع در شیر انسان رشد می کنند.

 

کمپرس گرم

این هم یکی دیگر از راه های درمانی قابل دسترس و ارزان است. با اینکه هیچ اثر آنتی باکتريالی ندارد، می توانید بعد از هربار شیردهی از کمپرس گرم و مرطوب استفاده کنید تا شقاق نوک سینه را تسکین دهید.

برای این کار، یک پارچه نخی تمیز را در آب گرم فرو کنید. آب اضافه آن را بگیرید. دستمال را به مدت چند دقیقه روی سینه و نوک آن قرار دهید و سپس به آرامی محل را خشک کنید.

 

شستشو با آب نمک (مایع سالین)

این روش خانگی تهیه محلول سالین می تواند به رطوبت رسانی به پوست کمک کند و فرآیند بهبود را سرعت ببخشد.

یک دوم قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب جوشیده گرم حل کنید. بعد از هر بار شیردهی به مدت یک دقیقه نوک سینه را در یک ظرف کوچک حاوی این محلول قرار دهید.

می توانید از یک بطری اسپری هم برای رساندن محلول به همه جای سینه استفاده کنید.

به آرامی محل را خشک کنید.

سعی کنید محلول سالین (آب نمک) را به صورت روزانه تهیه کنید تا احتمال هر گونه آلودگی باکتریایی را کاهش دهید. اگر دیدید کودک از طعم محلول خشک شده روی نوک سینه خوشش نمی آید، قبل از هر بار شیردهی، نوک سینه را بشویید.

 

از پمادهای لانولین خالص استفاده کنید

استفاده از پمادهای لانولینی که مشخصا برای مادران شیرده طراحی شده است می تواند به رطوبت رسانی و درمان زخم ها کمک کند. بعد از هربار شیردهی از این پماد روی نوک سینه بمالید. لازم نیست قبل از شیردهی سینه را بشویید، چون پمادهای لانولین خالص (که بهترین برند موجود در بازار کرم سینه مامیلان است) بلافاصله بعد از استفاده جذب پوست می شود و رطوبت لازم را تأمین می کند.

از پدهای هیدروژل استفاده کنید و آنها را مرتبا تعویض کنید. اگر از پد شیردهی معمولی استفاده می کنید، به محض مرطوب شدن آنها را عوض کنید. مرطوب ماندن نوک سینه فرآیند درمان شقاق نوک سینه را به تأخیر می اندازد.

همچنین از پدهایی که جنس پلاستیکی دارند استفاده نکنید چرا که موجب بسته شدن راه جریان هوا می شوند. دنبال پدهایی باشید که صددرصد از جنس نخ باشند.

 

راهکارهایی که نباید انجام دهید!!!

ممکن است برای درمان درد و ترک نوک سینه از در و همسایه راه حل های جالب و در عین حال عجیب و غریبی شنیده باشید. اما اکثر این روش ها تاثیر معکوس دارند و باید از انجام آنها پرهیز کنید:

 

چای کیسه ای خیس: این روش در خیلی از مناطق دنیا توصیه می شود. با اینکه روشی ارزان و بی دردسر است، تانیک اسیدی که در چای وجود دارد روی سینه تأثیر قابض دارد. یعنی منجر به خشکی نوک سینه یا حتی بروز ترک شود. اگر رطوبت و گرما حس خوشایندی به شما می دهد، توصیه می شود از همان کمپرس آب گرم استفاده کنید.

 

استفاده از پمادهایی که صددرصد لانولین نیستند یا اینکه به هیچ عنوان نباید خورده شوند: بعضی محصولاتی که به مادران شیرده عرضه می شود می توانند از جریان هوا جلوگیری کنند و پوست را خشک کنند. از خرید محصولاتی که نباید بلعیده شوند خودداری کنید چون به شدت برای سلامت نوزاد مضر هستند. این یعنی اگر قرار باشد قبل از هربار شیردهی سینه را بشویید پس درمان شما اصلا چه فایده ای خواهد داشت؟

 

خلاصه مطلب اینکه:

به یاد داشته باشید نوک سینه ای که ترک خورده (شقاق نوک سینه) یکی از مشکلاتی است که بر اثر شیردهی به وجود می آید. با اینکه درمان این عارضه اهمیت زیادی دارد اما قبل از هرچیزی باید دلیل اصلی بروز آن تشخیص داده شود.

اگر در این باره سوال یا نگرانی دارید به متخصص خود مراجعه کنید. یا از یک مشاور و متخصص شیردهی کمک بخواهید.

 

کارشناسان شرکت تسنیم گستر نیز همواره در راستای کمک به بهبود درمان زنان و مادران جامعه پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.