سیستم جدید برای غربالگری سرطان سرویکس

سرطان سرویکس دومین سرطان شایع زنان در دنیا می باشد، مرگ و میر در کشورهایی که فاقد شبکه غربالگری کارآمد می باشند بسیار بیشتر است.روشهای متعددی جهت غربالگری سرطان سرویکس وجود دارد. شایعترین آن استفاده از Pap Test می باشد که روشی اختصاصی ولی با حساسیت نسبتاً پایین است. گرچه این روش در پایین آوردن مرگ و میر ناشی از سرطان گردن رحم موثر بوده است ولی تمام ضایعات پیش سرطانی را تشخیص نمی هد.استفاده از HPV DNA TEST گرچه حضور ويروس را به اثبات مي رساند ولي وجود دِسپلازي را ثابت نمي کند و ضمنا براي غربالگري روش گراني است.

 

TruScreen  یک تکنولوژی بسیار جدید می باشد که با همکاری نزدیک با بزرگترین اساتید سرطان سرویکس و کولپوسکوپی استرالیا  (Prof. Malcolm Coppleson,Dr.Bevan Reid)  از سال ۱۹۸۰ ايده اش شکل گرفت. این سیستم  بر اين اساس استوار است که بافتي که ديسپلازي پيدا مي کند  خصوصيات فيزيکي آن نيز عوض مي شود.از آن ميان تغييرات پتانسيل الکتريکي و قابليتهاي رفلکسهاي نوري بافت سرویکس عوض خواهد شد. TruScreen بر مبناي ارسال امواج   Optoelectronic -امواج نوری و امواج ضعیف (کمتر ۱ ولت) الکتریکی- و دریافت پاسخ از بافت کار ميکند ،اين امواج از طريق يک پروب واژينال  ۲۵-۲۰ نقطه را در  اکتو و آندو سرويکس بررسي مي کند. سپس خصوصيات پولاروالکتريکال بافت  به  Data Base وسيع موجود در دستگاه منتقل شده و با مقايسه با استانداردهاي موجود ، نتیجه بصورت مثبت و منفی در همان لحظه در اختیار بیمار قرار می گيرد.

 

TruScreen یک سیستم پرتابل تشخیصی جهت غربالگری سرطان سرویکس ميباشد.اين سيستم برخلاف Pap Test  بصورت آبژکتیو می باشد ،يعني خطاهاي نمونه گير و آزمايشگاه در نتيجه تأثيري ندارد در این روش برخلاف پاپ تست به عروق خونی  و برخلاف کولپوسکوپي به خصوصيات فيزيکي لایه هاي زیرین(تا استروما) نیز توجه مي گردد..اين سيستم توسط پرسنل بهداشتی با اندک آموزشی قابل استفاده می باشد. بیمار از این روش بسیار راضی است زیرا هیچگونه درد و خونریزی (بر خلاف روش پاپ اسمیر) نخواهد داشت و از همه مهمتر پاسخ اولیه بلافاصله به اطلاع او می رسد. مسلماً در صورت پاسخ مثبت بررسی های کولپوسکوپی و بیوپسی ضرورت پیدا می کند.

 

TruScreen داراي تأئيديه,  ISO 13485:2003  CE از اروپا و Therapeutic Goods Administartion(TGA) از استراليا مي باشد.ضمنا تحقیقات بالینی بسيار وسيعي در ۷ سال گذشته بصورت مولتی سنترال در کشورهای استرالیا، ایتالیا، آمریکا و انگلستان برروی بیش از ۵۰۰۰ بیمار انجام شده که حساسیت TruScreen در مقایسه با پاپ تست در موارد  CIN-1  ۶۷% در مقابل ۴۵% و در ۲-۳ CIN 70% در مقایسه با ۶۹% بوده است.

يعني حساسيت TruScreen ازبا کيفيت ترين پاپ تستهاي  موجود در دنيا نيز بالاتر بوده است. لهذا امروزه در کشورهایی که در غربالگری سرویکس سابقه طولانی دارند نیز استفاده از TruScreen بعنوان وسیله غربالگری مستقل و یا همراه پاپ تست در مراکز غربالگري و حتي در مطبها رايج مي باشد.

 

انجام اين تست ۳-۲ دقیقه بیشتر طول نمی کشد و پاسخ بلافاصله در اختیار بیمار و پزشک قرار می گیرد. امروزه استفاده از Optoelectronic device  جهت انجام غربالگری برای سرطانهاي  دستگاه گوارش ، تنفس و ادرار نیز رواج زيادي پيدا کرده است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.