سیستم جدید برای غربالگری سرطان سرویکس

سرطان سرویکس دومین سرطان شایع زنان در دنیا می باشد، مرگ و میر در کشورهایی که فاقد شبکه غربالگری کارآمد می باشند بسیار بیشتر است.روشهای متعددی جهت غربالگری سرطان سرویکس وجود دارد. شایعترین آن استفاده از Pap Test می باشد که روشی اختصاصی ولی با حساسیت نسبتاً پایین است. گرچه این روش در پایین آوردن مرگ و میر ناشی از سرطان گردن رحم موثر بوده است ولی تمام ضایعات پیش سرطانی را تشخیص نمی هد.استفاده از HPV DNA TEST گرچه حضور ویروس را به اثبات می رساند ولی وجود دِسپلازی را ثابت نمی کند و ضمنا برای غربالگری روش گرانی است.

 

TruScreen  یک تکنولوژی بسیار جدید می باشد که با همکاری نزدیک با بزرگترین اساتید سرطان سرویکس و کولپوسکوپی استرالیا  (Prof. Malcolm Coppleson,Dr.Bevan Reid)  از سال ۱۹۸۰ ایده اش شکل گرفت. این سیستم  بر این اساس استوار است که بافتی که دیسپلازی پیدا می کند  خصوصیات فیزیکی آن نیز عوض می شود.از آن میان تغییرات پتانسیل الکتریکی و قابلیتهای رفلکسهای نوری بافت سرویکس عوض خواهد شد. TruScreen بر مبنای ارسال امواج   Optoelectronic -امواج نوری و امواج ضعیف (کمتر ۱ ولت) الکتریکی- و دریافت پاسخ از بافت کار میکند ،این امواج از طریق یک پروب واژینال  ۲۵-۲۰ نقطه را در  اکتو و آندو سرویکس بررسی می کند. سپس خصوصیات پولاروالکتریکال بافت  به  Data Base وسیع موجود در دستگاه منتقل شده و با مقایسه با استانداردهای موجود ، نتیجه بصورت مثبت و منفی در همان لحظه در اختیار بیمار قرار می گیرد.

 

TruScreen یک سیستم پرتابل تشخیصی جهت غربالگری سرطان سرویکس میباشد.این سیستم برخلاف Pap Test  بصورت آبژکتیو می باشد ،یعنی خطاهای نمونه گیر و آزمایشگاه در نتیجه تأثیری ندارد در این روش برخلاف پاپ تست به عروق خونی  و برخلاف کولپوسکوپی به خصوصیات فیزیکی لایه های زیرین(تا استروما) نیز توجه می گردد..این سیستم توسط پرسنل بهداشتی با اندک آموزشی قابل استفاده می باشد. بیمار از این روش بسیار راضی است زیرا هیچگونه درد و خونریزی (بر خلاف روش پاپ اسمیر) نخواهد داشت و از همه مهمتر پاسخ اولیه بلافاصله به اطلاع او می رسد. مسلماً در صورت پاسخ مثبت بررسی های کولپوسکوپی و بیوپسی ضرورت پیدا می کند.

 

TruScreen دارای تأئیدیه,  ISO 13485:2003  CE از اروپا و Therapeutic Goods Administartion(TGA) از استرالیا می باشد.ضمنا تحقیقات بالینی بسیار وسیعی در ۷ سال گذشته بصورت مولتی سنترال در کشورهای استرالیا، ایتالیا، آمریکا و انگلستان برروی بیش از ۵۰۰۰ بیمار انجام شده که حساسیت TruScreen در مقایسه با پاپ تست در موارد  CIN-1  ۶۷% در مقابل ۴۵% و در ۲-۳ CIN 70% در مقایسه با ۶۹% بوده است.

یعنی حساسیت TruScreen ازبا کیفیت ترین پاپ تستهای  موجود در دنیا نیز بالاتر بوده است. لهذا امروزه در کشورهایی که در غربالگری سرویکس سابقه طولانی دارند نیز استفاده از TruScreen بعنوان وسیله غربالگری مستقل و یا همراه پاپ تست در مراکز غربالگری و حتی در مطبها رایج می باشد.

 

انجام این تست ۳-۲ دقیقه بیشتر طول نمی کشد و پاسخ بلافاصله در اختیار بیمار و پزشک قرار می گیرد. امروزه استفاده از Optoelectronic device  جهت انجام غربالگری برای سرطانهای  دستگاه گوارش ، تنفس و ادرار نیز رواج زیادی پیدا کرده است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *