معاینه سینه

معاینه سینه ها توسط خود فرد

معاینه سینه ها توسط خود خانم ها کاری است که زنان می توانند در منزل انجام دهند تا متوجه وجود هر گونه تغییر یا مشکل در بافت سینه شوند. بسیاری از زنان بر این باورند که انجام این کار تأثیر بسزایی در حفظ سلامتی آنها دارد. پزشکان نیز معتقدند هرچند این معاینات راه نهایی و دقیق تشخیص سرطان سینه و نجات جان افراد نیستند، اما انجام مرتب آنها به صورت ماهانه می تواند مؤثر باشد.

بهترین زمان برای معاینه ماهانه در منزل، تقریبا 3 تا 5 روز بعد از شروع پریود است. هر ماه در یک زمان مشخص و یکسان این کار را انجام دهید. در این زمان از ماه سینه ها آمادگی بیشتری برای معاینه شدن دارند.

اگر به یائسگی رسیده اید، هر ماه در یک روز یکسان این معاینه را انجام دهید.

برای شروع، به پشت دراز بکشید. این حالت برای معاینه کامل بافت سینه با دست مناسب تر است.

  • دست راست خود را زیر سرتان قرار دهید. با دو انگشت میانی دست چپ به آرامی و در عین حال با کمی فشار با حرکاتی دورانی و کوچک تمام سینه راست را بررسی کنید.
  • در قدم بعدی، یا بنشینید یا بایستید. به زیر بغل خود دست بزنید. چراکه بافت سینه تا آنجا هم ادامه دارد.
  • به آرامی نوک سینه را فشار دهید و ببینید ترشحی وجود دارد یا خیر. همین کار را با سینه سمت چپ انجام دهید.
  • یکی از الگوهای نمایش داده شده در تصویر را دنبال کنید تا مطمئن شوید تمام بافت سینه را معاینه کرده اید.

معاینه_سینه

سپس دست هایتان را کنار بدنتان قرار دهید و مستقیماً در آینه به سینه های خود نگاه کنید.

  • بررسی کنید که در بافت پوست تغییراتی مثل فرورفتگی، برآمدگی، چروکیدگی یا حالتی مثل پوست پرتقال وجود دارد یا خیر
  • همچنین به شکل و حالت هر دو سینه توجه کنید
  • ببینید که آیا نوک سینه به داخل فرو رفته یا خیر

دست هایتان را بالای سر ببرید و همین کارها را دوباره انجام دهید.

هدف از معاینه به این روش این است که به شکل کنونی و بافت سینه خود عادت کنید تا در صورت بروز هرگونه تغییری به راحتی متوجه آن شوید که در این صورت باید فوراً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

روش دیگر و دقیق تر و مؤثر تر در معاینه سینه در منزل استفاده از دستگاه برست لایت است. استفاده از این دستگاه برای پزشکان مکمل مناسبی برای روش TOUCH می­باشد که دقت در تشخیص را بالا می­برد.

 

برست_لایت

 

صفحه شیشه ای دستگاه به پوست حساس است و پس از چند لحظه که روی پوست قرار میگیرد نور بیشتری پخش میکند لذا لازم است در طول چکاپ دستگاه به طور کامل در تماس با بدن قرار گیرد. برای راحتی حرکت دستگاه بر روی پوست می توان از ژل هایی که ترجیحا بر پایه ی آب (لوبریکانت) هستند استفاده‌ کرد.
اتاق نسبتا‌ تاریکی را ‌انتخاب‌کنید و در‌مقابل‌ آینه‌ای بایستید و دستگاه‌ را‌ در‌ تماس‌کامل‌ به‌ زیر یکی از سینه های خود قرار دهید. نور دستگاه را مناسب با فشردگی بافت سینه خود تنظیم کنید، بافت سینه خود را از سمت زیر بغل تا سمت قفسه سینه با چرخش دستگاه به چپ و راست مشاهده نمایید به طوری که رگهای سینه را به رنگ تیره و سایر قسمتها را به رنگ قرمز رنگ (همان نور دستگاه) ببینید. در صورت مشاهده نقاط بسیار تیره فشرده (نشانه های رگزایی) و یا تیرگی پراکنده در سینه خود لازم است به پزشک مراجعه نمایید.

 

نور_برست_لایت

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.