نشستن بیش از حد خطر سرطان در زنان را افزایش می دهد

محققان انجمن سرطان آمریکا به این نتیجه رسیده اند که زنانی که روزانه 6 ساعت یا بیشتر زمان خود را در حال نشسته هستند 10% احتمال ابتلا به سرطان بیشتری نسبت به زنانی دارند که کمتر از 3 ساعت در روز می نشینند دارند.

آنها همچنین مستعد ابتلا به سرطان های خاصی می شوند: مولتیپل میلوما، سرطان تخمدان، و سرطان سینه مهاجم. مدت زمان نشستن خطر ابتلا به سرطان را در مردان افزایش نداد.

این تحقیق اطلاعات مربوط به 77.462 زن و 69.260 مرد را که در برنامه جلوگیری از سرطان انجمن سرطان آمریکا ثبت نام کرده بودند تجزیه و تحلیل کرد. زنان به طور متوسط 15.8 سال و مردان 13.2 سال تحت نظر بودند. محققان تعداد ساعاتی که شرکت کنندگان در حال نشسته بودند را با خطر ابتلا به سرطان آنها مقایسه کردند.

در هنگام شروع تحقیق، هیچ کدام از شرکت کننده ها سرطان نداشتند. بین سالهای 1992 و 2009، 12.236 زن و 18.555 مرد دچار سرطان شدند. در زنهایی که روزانه 6 ساعت یا بیشتر می نشستند در مقایسه با آنهایی که 3 ساعت یا کمتر می نشستند،  به میزان 65% خطر مولتیپل میلوما، 43% خطر سرطان تخمدان، 10% خطر سرطان سینه مهاجم و 10% خطر سرطان های دیگر بیشتر بود.

محققان عوامل دیگر مثل میزان فعالیت بدنی، BMI یا شاخص توده بدنی و سن را نیز مورد بررسی قرار دادند، اما خطر ابتلا همچنان همان قدر بود. در این تحقیق، نشستن تنها برای مردانی که چاقی مفرط (obesity) داشتند خطر ابتلا به سرطان را افزایش داد.

 

کسانی که کمتر می نشینند عمر طولانی تری دارند

مطالعات قبلی نشان داده است که رابطه ای مستقیم بین مدت زمان نشستن و مرگ در جوانی وجود دارد. دکتر آلپا پاتل که یکی از محققان انجمن سرطان آمریکا است می گوید که نشستن رابطه مستقیم با مرگ در سنین جوانی دارد حتی برای کسانی که فعالیت بدنی بالایی هم دارند.

انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که افراد بزرگسال حداقل 150 دقیقه فعالیت ملایم یا 75 دقیقه فعالیت شدید در هر هفته (یا ترکیبی از هر دو را) داشته باشند، که ترجیحا در طول هفته انجام شود و مدت زمان نشستن را تا حد ممکن محدود و محدود تر کنند.

بر اساس گفته های دکتر پاتل، می توان در منزل تغییرات کوچکی ایجاد کرد تا مدت زمان نشستن کاهش پیدا کند. مثلا هنگام تا کردن لباس ها و یا تماشای تلویزیون در حالت ایستاده بود. در محل کار نیز می توان این کارها را انجام داد:

  • پارک کردن ماشین کمی دورتر از محل کار و پیاده رفتن این مسیر
  • ایستادن هنگام صحبت با تلفن
  • در صورت وجود ملاقات های کوتاه، و در صورتی که تنظیم کننده ملاقات شمایید، می تواند آن را به شکل ایستاده انجام داد
  • هر یک ساعت، استراحتی 1 تا 2 دقیقه ای به شکل ایستاده یا راه رفتن داشته باشید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.