چرا کولپوسکوپی؟

کولپوسکپی يک روش تشخيصی است که برای اولين بار در سال  ۱۹۲۵ در آلمان توسط هاينسلمن معرفی شد.

با اين روش پزشک قادر است،در مطب اپی تليوم سرويکس، واژن، ولو و ناحيه آنوژنيتال را با درشت نمائی بزرگ معاينه کند و ضايعات پيش سرطانی را تشخيص دهد. هدف اين است که با استفاده از محلول های خاص منظره غير طبيعی ناشی از نئوپلازی تشخيص داده شده و از نواحی که بيشترين آبنورماليتی را دارند بيوپسی مستقيم برداشته شود. به علت بالا بودن دقت کولپوسکپی در نشان دادن نئوپلازيهای قسمت تحتانی دستگاه ژنيتال، اين روش در ايالات متحده آمريکا برای ارزيابی زنانی که دارای پاپ اسمير های غير طبيعی هستند بعنوان يک روش اصلی استفاده می شود.

 

انتخاب بيمار:

معمولاٌ غربالگری با يک گسترش پاپ انجام می شود.امروزه سيستم(TBS) Bethesda  به صورت يک سيستم گزارشی بر جسته ای در آمده است که توسط اکثر آزمايشگاههای سيتولوژی مورد استفاده قرار می گيرد. وجود سلولهای غير طبيعی معرف ضايعات گريد بالای اينتراپيتليال اسکواموس(HSIL)  يا کارسينوم اسکواموس، انجام کولپوسکپی را قطعی می کند. البته در ضايعات گريد پايين(LSIL) انجام کولپوسکپی کونتراورسی می باشد. در بيشتر زنانی که ضايعات(LSIL) دارند پس از ارزيابی مشخص خواهد شد که همزمان عفونت تحت حاد ناشی از ويروس پاپيلومای انسانی (HPV) را دارند.بايد دقت کنيم با توجه به شرائط فرهنگي حاکم بر جامعه؛ شانس انتقال اين ويروس از راه روابط جنسي بسيار بالاتر از گذشته ميباشد.همکاری بيمار در تعيين نوع پيگيری در تغييرات LSIL، نقش بسيار مهمی دارد. اگر بيمار همکاری قابل توجهی نداشته باشد به منظور جلوگيری از عدم پيگيری ؛بيمار LSIL را نيز بايد سريعاً کولپوسکپی نمود.

 

بنا برآخرين تحقيقات علمي انجام شده ، ميزان مواردی که عليرغم پاپ اسمير منفي در نهايت تشخيص ديسپلازی شديد يا  CIN  يا کارسينوم مهاجرداده شده است؛ در کشورهای پيشرفته هنوز بالای ۱۰% ميباشد.با توجه به اهميت مسئله پيشگيری در دنيای امروز؛ از دست دادن حتي يک مورد ضايعه جدی سرويکس بعلت در دسترس نداشتن کولپوسکوپ مناسب فاقد توجيه موجه خواهد بود.

 

در موارد زير؛ بيمار بايد با کولپوسکوپی معاينه شود:

 

پاپ اسمير غيرطبيعی

 

تست HPV غير طبيعی مخصوصاً اگر همراه با اسمير ASCUS باشد.

 

سرويکس از نظر کلينيکی غير طبيعی باشد يا در معاينه با چشم غير مسلح مشکوک باشد.

 

خونريزی Intermenstrual Postcoital غير قابل توجيه.

 

ترشح واژينال مداوم و غير قابل توجيه

 

وجود نئوپلازی ولو يا واژن يا کونديلوما آکوميناتا

 

وقتی که شريکهای جنسی بيماران، نئوپلازی دستگاه ژنيتال يا کونديلوما آکومبناتا داشته باشد.

 

در معرض قرار گيری داخل رحمی با دی اتيل استيل بسترول(DES)

 

استفاده از کولپوسکوپ بهمراه وسائل ديگر درماني (هيستروسکوپ؛ليزر؛آمنيوسکوپ؛کوتر؛کرايو؛انجامLEEP) نيز از جمله موارد رايج استفاده از کولپوسکوپ است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.