چرا کولپوسکوپی؟

کولپوسکپی یک روش تشخیصی است که برای اولین بار در سال  ۱۹۲۵ در آلمان توسط هاینسلمن معرفی شد.

با این روش پزشک قادر است،در مطب اپی تلیوم سرویکس، واژن، ولو و ناحیه آنوژنیتال را با درشت نمائی بزرگ معاینه کند و ضایعات پیش سرطانی را تشخیص دهد. هدف این است که با استفاده از محلول های خاص منظره غیر طبیعی ناشی از نئوپلازی تشخیص داده شده و از نواحی که بیشترین آبنورمالیتی را دارند بیوپسی مستقیم برداشته شود. به علت بالا بودن دقت کولپوسکپی در نشان دادن نئوپلازیهای قسمت تحتانی دستگاه ژنیتال، این روش در ایالات متحده آمریکا برای ارزیابی زنانی که دارای پاپ اسمیر های غیر طبیعی هستند بعنوان یک روش اصلی استفاده می شود.

 

انتخاب بیمار:

معمولاٌ غربالگری با یک گسترش پاپ انجام می شود.امروزه سیستم(TBS) Bethesda  به صورت یک سیستم گزارشی بر جسته ای در آمده است که توسط اکثر آزمایشگاههای سیتولوژی مورد استفاده قرار می گیرد. وجود سلولهای غیر طبیعی معرف ضایعات گرید بالای اینتراپیتلیال اسکواموس(HSIL)  یا کارسینوم اسکواموس، انجام کولپوسکپی را قطعی می کند. البته در ضایعات گرید پایین(LSIL) انجام کولپوسکپی کونتراورسی می باشد. در بیشتر زنانی که ضایعات(LSIL) دارند پس از ارزیابی مشخص خواهد شد که همزمان عفونت تحت حاد ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را دارند.باید دقت کنیم با توجه به شرائط فرهنگی حاکم بر جامعه؛ شانس انتقال این ویروس از راه روابط جنسی بسیار بالاتر از گذشته میباشد.همکاری بیمار در تعیین نوع پیگیری در تغییرات LSIL، نقش بسیار مهمی دارد. اگر بیمار همکاری قابل توجهی نداشته باشد به منظور جلوگیری از عدم پیگیری ؛بیمار LSIL را نیز باید سریعاً کولپوسکپی نمود.

 

بنا برآخرین تحقیقات علمی انجام شده ، میزان مواردی که علیرغم پاپ اسمیر منفی در نهایت تشخیص دیسپلازی شدید یا  CIN  یا کارسینوم مهاجرداده شده است؛ در کشورهای پیشرفته هنوز بالای ۱۰% میباشد.با توجه به اهمیت مسئله پیشگیری در دنیای امروز؛ از دست دادن حتی یک مورد ضایعه جدی سرویکس بعلت در دسترس نداشتن کولپوسکوپ مناسب فاقد توجیه موجه خواهد بود.

 

در موارد زیر؛ بیمار باید با کولپوسکوپی معاینه شود:

 

پاپ اسمیر غیرطبیعی

 

تست HPV غیر طبیعی مخصوصاً اگر همراه با اسمیر ASCUS باشد.

 

سرویکس از نظر کلینیکی غیر طبیعی باشد یا در معاینه با چشم غیر مسلح مشکوک باشد.

 

خونریزی Intermenstrual Postcoital غیر قابل توجیه.

 

ترشح واژینال مداوم و غیر قابل توجیه

 

وجود نئوپلازی ولو یا واژن یا کوندیلوما آکومیناتا

 

وقتی که شریکهای جنسی بیماران، نئوپلازی دستگاه ژنیتال یا کوندیلوما آکومبناتا داشته باشد.

 

در معرض قرار گیری داخل رحمی با دی اتیل استیل بسترول(DES)

 

استفاده از کولپوسکوپ بهمراه وسائل دیگر درمانی (هیستروسکوپ؛لیزر؛آمنیوسکوپ؛کوتر؛کرایو؛انجامLEEP) نیز از جمله موارد رایج استفاده از کولپوسکوپ است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *