4 نشانه ای که ممکن است ناشی از عادت ماهانه باشد

اینکه بسیاری از زنان ساعتهای زیادی را مشغول کار باشند موضوع جدید و تعجب آوری نیست. مسئولیت های داخل خانه، کار بیرون از منزل، فشار و استرس همه و همه روی هم جمع می شوند. با وجود چنین زندگی پر هرج و مرجی، خیلی راحت می توان دچار درد و ناراحتی شد، مخصوصا دردهایی که با عادت ماهانه مرتبط است. بدن ما به شدت پیچیده است و غالبا از الگوهای خاصی پیروی می کند که ارتباط مستقیمی با هورمون ها و میزان استرس دارد و شاید برای ما قابل مشاهده نباشند اما با وجود تکنولوژی های جدید قابل ثبت هستند. اخیرا استفاده از app های گوناگون می تواند به ثبت علائم کمک زیادی بکند؛ علائمی مثل خواب، خلق و خو، داروهای مصرفی، فعالیت جنسی، تغذیه و … . از این طریق می توان به درک و فهم عمیق تری از بدن رسید. در اینجا چند علامت شایع وجود دارد که اغلب به اشتباه به بیماری های دیگر ارتباط داده می شود، در حالیکه احتمال بسیار زیادی هست که کاملا مربوط به عادت ماهانه باشند.

 

خستگی شدید:

خستگی در قاعدگی یا در نزدیکی زمان پریود امری به شدت عادی است. دلیل این موضوع این است که تغییرات هورمونی باعث ایجاد تغییر در سطح انرژی، کیفیت خواب و حتی اشتها می شود. تغییر در سطح استروژن و پروژسترون می تواند منجر به احساس خستگی و عدم تمرکز شود. اغلب اوقات این کمبود انرژی پس از شروع پریود از بین می رود. ورزش راه بسیار مناسبی برای مبارزه با خستگی است. چند روز مانده به پریود خود، روزانه حداقل 20 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید.

کمردرد:

معمولا کمر درد را به صدمات، کمبود فعالیت و حتی اضافه وزن ارتباط می دهند، در حالی که یکی از شایع ترین دلایل کمردردِ ماهانه و همیشگی، عادت ماهانه است. انقباضات رحم که به منظور بیرون ریختن دیواره داخلی است (این پوشش بین هر دو پریود تشکیل می شود و در صورت عدم بارداری از رحم خارج می شود) باعث ایجاد درد در کمر و لگن می شود. برای کاهش این درد، می توانید از داروهای ضد التهاب که در داروخانه ها هست استفاده کنید یا با آب گرم حمام کنید.

سردرد:

همه ما تجربه سردردهای کوبنده (ضربان دار) را داشته ایم، اما آیا می دانستید که 60% زنانی که از میگرن رنج می برند این سر دردها را در طول عادت ماهانه خود دارند؟ طبق تحقیقات انجام شده، زنان معمولا در 2 روز اول پریود خود به میگرن دچار می شوند. میزان قند و شکر مصرفی خود را کاهش دهید (درست است این کار خیلی سخت است چون دقیقا در این بازه زمانی بیشتر از قبل دلتان خوراکی های شیرین می خواهد!) و به رژیم غذایی خود مواد سرشار از منیزیم را اضافه کنید. این کار می تواند شدت میگرن را کم کند.

بد خلقی:

تغییر در خلق و خو معمولا به خاطر کمبود خواب و تغییرات هورمونی است. این تغییرات اغلب اوقات بین 3 تا 5 روز مانده به پریود شدید تر می شوند. بدخلقی می تواند به دلیل افت ناگهانی استروژن و پروژسترون باشد. این تغییر در هورمون ها می تواند نوسانات شدید خلقی و احساس غم و اندوه را به بار بیاورد. در بعضی از زنان این موضوع همیشگی نیست، بنابراین با استفاده از تکنولوژی می توانید بعضی تغییرات و علائم را پیش بینی کنید و زودتر آنها را درمان کنید. همیشه سعی کنید برنامه منظمی از زمان عادت ماهانه خود و تمام علائم و نشانه هایش داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.