7 دلیل رایج برای تأخیر در سیکل ماهانه

پریود نامنظم

یکی از زیبایی­ های عادت ماهانه نظم و قابل پیش­ بینی بودن آن است. از سوی دیگر اما، اگر در زمان موعود سر و کله ­اش پیدا نشود، کمی نگران کننده است! به طور حتم همه خانم­ها حداقل یک بار چنین حسی داشته ­اند.

فاصله بین هر پریود به طور طبیعی بین 28 تا 30 روز است. در شرایط مطلوب، این اتفاق مثل یک ساعت دقیق و سر وقت است و کاملا می­ توان روی آن حساب کرد. اما در واقعیت، دلایل بسیاری می­ توانند این نظم را دچار تغییر کنند. و اینکه هر از گاهی فاصله بین پریودها بلندتر یا کوتاه­تر شود امری رایج است.

اگر پریود شما 7 روز زودتر یا دیرتر از زمان موعود شروع شود، طبیعی به حساب می ­آید. با این حال، اگر بیشتر از 7 روز طول بکشد، آن وقت است که باید بیشتر حواستان را جمع کنید و دلیل آن را پیدا کنید.

در کل، 7 دلیل رایج برای این تأخیر وجود دارد:

  • احتمال بارداری: اگر برای بارداری برنامه­ ای ندارید، این تأخیر می­ تواند خیلی نگران کننده باشد. اگر پریودتان 7 روز عقب افتاده و علائم اولیه حاملگی را دارید، بهتر است یک تست بارداری ساده بدهید تا یا اضطراب و نگرانی­ تان برطرف شود یا اینکه زودتر از این موضوع باخبر شوید و این فرصت را داشته باشید که تصمیم درست بگیرید و اقدامات لازم را انجام دهید.
  • داروها (شیمیایی/گیاهی): داروهای خاصی هستند – چه گیاهی چه شیمیایی – که می­ توانند توازن هورمونی بدن را به هم بزنند و موجب تأخیر در پریود شوند. از مثال­ های همیشگی می­توان به استفاده طولانی­ مدت از قرص­های ضد بارداری اشاره کرد.
  • جراحی یا آسیب ­دیدگی: انجام اعمال جراحی یا آسیب در نواحی لگن می­ تواند باعث توفق جریان خون و در نتیجه تأخیر در پریود شود.
  • سبک زندگی: فشار عصبی، استرس، مشکلات عاطفی، تغییر در رژیم غذایی، برنامه ورزشی، و شرایط محیطی، همه و همه می­ توانند روی توازن هورمونی تأثیر بگذارند و نهایتا به تأخیر در پریود منجر شوند.
  • گرفتگی مجاری کبد: کبد نقش مهمی در تنظیم سیکل ماهانه دارد. اگر شما پریودهای نامنظم دارید و همزمان از افسردگی، زودرنجی، نوسان خلقی و سندروم پیش از قاعدگی (PMS) رنج می­ برید، می­ تواند از علائم «کبد گرفته» باشد.
  • کم­ خونی: اگر به دلیل تغذیه ضعیف، کار و فعالیت بیش از حد، یا سایر عوامل ژنتیکی یا محیطی از کم­ خونی رنج می­ برید، می ­تواند روی پریود شما و عقب افتادن آن تأثیر بگذارد.
  • سردی: سرما می­ تواند سرعت جریان خون را کاهش دهد و منجر به تأخیر شود. این سرما می ­تواند ناشی از عوامل داخلی یا خارجی باشد. برای مثال می­ توان به خوردن غذاها و نوشیدنی­ های سرد (عامل خارجی) و کم­ کاری تیروئید (عامل داخلی) اشاره کرد. نشانه­ های رایج این مشکل عبارتند از: احساس سرمای دائمی، سرد بودن دست و پا، احساس خستگی بیش از حد و … .

اینها 7 تا از رایج ترین دلایل تأخیر در عادت ماهانه هستند. اگر هرازگاهی در سیکل ماهانه خود تأخیر داشتید، کاملا طبیعی  است و جای نگرانی ندارد.

با این حال، اگر پریود شما اغلب عقب می­افتد و فاصله بین هر کدام به 35 روز هم می­رسد، باید دقت بیشتری کنید، دلیل را متوجه شوید، و در اسرع وقت مشکل را برطرف کنید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.