بیماری خود ایمنی

بیماری خود ایمنی

بیماری خود ایمنی وضعیتی است که در آن سیستم ایمنی بدن، به طور اشتباهی به خود بدن حمله می کند. سیستم ایمنی بدن معمولا در برابر باکتری ها و ویروس ها از بدن محافظت می کنند. وقتی این سیستم مهاجمان خارجی را شناسایی می کند، لشگری از سلول های جنگنده را برای حمله به آنها آزاد می کند.
معمولا، سیستم ایمنی می تواند متوجه تفاوت بین سلول های خارجی و سلول های خود بدن شود. در بیماری خود ایمنی، سیستم ایمنی بخشی از بدن – مثل مفاصل یا پوست – را اشتباهی به عنوان مهاجمی خارجی تشخیص می دهد و بعد پروتئین هایی را آزاد می کند به نام «اتوآنتی بادی» که سلول های سالم حمله می کنند.
بعضی از بیماری های خود ایمنی تنها به یک عضو حمله می کنند. دیابت نوع 1 به پانکراس صدمه می زند. بیماری های دیگر، مثل لوپوس، روی کل بدن تأثیر می گذارند.
چرا سیستم ایمنی به بدن حمله می کند؟
پزشکان دلیل این امر را نمی دانند. با این حال، بعضی افراد احتمال بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند. زنان بیشتر از مردان دچار می شوند. معمولا این بیماری در سنین باروری زنان (14 تا 44 سالگی) اتفاق می افتد.
بعضی از بیماری های خود ایمنی، در قومیت های خاصی شایع تر است. برای مثال، لوپوس، بیشتر روی مردم آفریقایی-آمریکایی و هیسپانیک تأثیر دارد تا سفیدپوستان اروپایی.
بیماری های خود ایمنی مشخصی، مثل اِم اِس و لوپوس، ارثی هستند. البته این موضوع به این معنی نیست که تمام اعضای خانواده این بیماری ها را خواهند داشت. اما استعداد ابتلا به بیماری خود ایمنی را به ارث می برند.
از آنجا که بیماری خود ایمنی روز به روز در حال افزایش است، محققان به عوامل محیطی نیز مشکوک اند، مثل آلودگی ها و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و حلّال ها.
رژیم «غربی» نیز می تواند یکی دیگر از عوامل باشد. خوردن غذاهای پر چرب، بسیار پر شکر و یا فرآوری شده منجر به التهاب می شود، که ممکن است باعث برانگیختن نوعی پاسخ از سمت سیستم ایمنی شود. با این حال، این موضوع هنوز کاملا ثابت نشده است.
موضوع دیگر مربوط به بهداشت است. به دلیل وجود واکسن ها و مواد ضد عفونی کننده، امروزه کودکان در مقایسه با گذشته در معرض جِرم های کمتری قرار می گیرند. این عدم برخورد با جرم ها می تواند باعث شود که سیستم ایمنی آنها حتی به مواد بی ضرر هم عکس العمل نشان دهد.
در کل: پزشکان هنوز دقیق نمی دانند که دلیل اصلی بیماری خود ایمنی چیست. رژیم غذایی نامناسب، آلودگی ها و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی می تواند جزو دلایل بروز این بیماری به حساب بیاید.
علائم بیماری خود ایمنی
علائم ابتدایی بسیاری از بیماری های خود ایمنی بسیار شبیه به هم هستند، مثل:
• خستگی
• درد در عضلات
• التهاب و قرمزی
• تب درجه پایین
• اشکال در تمرکز
• بی حسی و سوزن سوزن شدن دست ها و پاها
• ریزش مو
• قرمزی پوست
بعضی از این بیماری ها می توانند علائم خاص خودشان را داشته باشند. برای مثال، دیابت نوع 1 باعث تشنگی شدید، کاهش وزن و خستگی می شود. بیماری التهاب روده (IDB) باعث دل درد شدید، نفخ و اسهال می شود.
در بیماری هایی مثل سپوریازیس و یا روماتیسم مفصلی، علائم می آیند و می روند.
در کل: علائمی مثل خستگی، درد در عضلات، تورم و قرمزی می توانند نشان دهنده بیماری خود ایمنی باشند. معمولا علائم در طول زمان می آیند و می روند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.