تفاوت هیستروسکوپی و هیستروکتومی

آیا تفاوت هیستروسکوپی و هیستروکتومی را می دانید؟

متاسفانه هنوز هم بسیاری از خانم ها به دلیل شباهت ظاهری دو واژه، این دو را با هم اشتباه می گیرند.

در این پست توضیح مختصری در مورد کاربرد و نوع عملکرد هر کدام می دهیم تا کمی بیشتر با این دو اصطلاح پزشکی آشنا شویم:

هر دو این عمل ها برای درمان خونریزی غیرطبیعی رحم به کار می روند اما هم از لحاظ طول دوره نقاحت و عوارض پس از عمل، و هم از نظر هزینه درمانی، زمین تا آسمان با هم تفاوت دارند.

 

هیستروسکوپی: هیستروسکوپی نوعی اندوسکوپی حفره رحم است که به پزشک اجازه بررسی دیداری دهانه رحم (سرویکس) را نیز می دهد. از طریق هیستروسکوپی، پزشک متخصص می تواند ناهنجاری های موجود در رحم (مثل فیبروم، میوم، پولیپ و غیره) را تشخیص دهد و در صورت امکان به طور همزمان درمان را انجام دهد (از طریق خارج سازی بافت زائده ها). دستگاه هایی مثل تروکلیر امکان تشخیص و درمان همزمان در مطب را به پزشک می دهند.

هیستروکتومی: و اما هیستروکتومی عمل خارج سازی رحم از طریق جراحی است که می تواند شامل خارج سازی دهانه رحم، تخمدان ها، لوله های فالوپ و سایر ساختارهای اطراف نیز بشود. خیلی وقت است که هیستروکتومی دیگر برای درمان خونریزی غیرطبیعی رحم توصیه نمی شود. مگر اینکه دیگر چاره ای وجود نداشته باشد. روش درمان کم تهاجمی کاواترم رحم را به عنوان عضو حیاتی در بدن نگه می دارد و فقط دیواره داخلی حفره رحم (اندومتر) را غیرفعال می کند. در نتیجه عوارضی مثل افسردگی های شدید پس از هیستروکتومی، مشکلات هورمونی و افتادگی اعضای لگنی در زنان به وجود نمی آید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.