تیروئیدیت پس از زایمان

تیروئیدیت پس از زایمان یعنی التهاب تیروئید بعد از زایمان و حدودا 10 درصد از زنان به آن مبتلا می شوند. معمولا این مشکل تشخیص داده نمی شود چون علائم آن بسیار شبیه به علائم افسردگی بعد از زایمان است. زنانی که تیروئیدیت پس از زایمان دارند مدام احساس خستگی می کنند و نوسانات خلقی دارند.

این مشکل معمولا در دو مرحله اتفاق می افتد، گرچه همه زنانی که این مشکل را دارند هم الزاما هر دو مرحله را تجربه نمی کنند.

  • مرحله اول بین ماه اول تا چهارم بعد از زایمان شروع می شود و معمولا 1 تا 2 ماه طول می کشد. در این مرحله ممکن است نشانه ها و علائم پرکاری تیروئید را تجربه کنید، چون تیروئید آسیب دیده مدام هورمون تیروئید را به جریان خون می فرستد.
  • مرحله دوم از ماه چهارم تا هشتم بعد از زایمان شروع می شود و بین 6 تا 12 ماه طول می کشد. در این مرحله ممکن است علائم و نشانه های کم کاری تیروئید را تجربه کنید زیرا غده تیروئید اکثر میزان هورمونش را از دست داده یا اینکه حمله خود ایمنی بدن به تیروئید تمام شده و تیروئید کم کم رو به بهبودی می رود.

چه کسانی در خطر تیروئیدیت پس از زایمان هستند؟

ممکن است سیستم ایمنی شما باعث این مشکل شود. اگر شما بیماری خود ایمنی دارید، مثل دیابت نوع 1، خطر ابتلای شما بالاتر است.

همچنین خطر ابتلا به این مشکل بالاتر می رود اگر:

  • سابقه شخصی یا خانوادگی اختلالات تیروئیدی دارید
  • در بارداری قبلی خود این مشکل را داشته اید
  • هپاتیت مزمن فعال دارید

تیروئیدیت پس از زایمان چگونه درمان می شود؟

درمان این مشکل به این بستگی دارد که بیمار در کدام مرحله است و چه علائمی دارد. برای مثال، اگر علائم پرکاری تیروئید در مرحله اول را داشته باشید، درمان شما ممکن است شامل داروهایی شود که ضربان قلب را پایین می آورد.

در اکثر زنانی که تیروئیدیت پس از زایمان دارند، معمولا تیروئید در مدت 12 تا 18 ماه پس از شروع علائم، به حالت عادی باز می گردد. اما اگر سابقه تیروئیدیت پس از زایمان دارید، خطر ابتلا به کم کاری دائمی تیروئید در عرض 5 تا 10 سال بسیار بالا می رود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.