دیسمنوره یا همان قاعدگی دردناک

پریود_دردناک_دیسمنوره

قاعدگی دردناک چیست؟

در کل، قاعدگی یا پریود به خونریزی معمولی واژینال گفته می شود که بخشی از سیکل ماهانه زنان است. بسیاری از زنان پریودهای دردناکی دارند که به آنها دیسمنوره هم می گویند. این درد اغلب اوقات بر اثر کرمپ یا انقباضات نواحی زیر شکم پیش می آید. ممکن است علائم دیگری هم وجود داشته باشد مثل کمر درد، حالت تهوع، اسهال و سردرد. باید توجه داشته باشید که درد پریود با PMS یا سندروم پیش از قاعدگی متفاوت است. علائم PMS نیز بسیار متفاوت هستند مثل اضافه وزن، نفخ، زودرنجی و تنش، و خستگی مفرط. PMS معمولا یک یا دو هفته قبل از شروع پریود آغاز می شود.

 

چه عواملی باعث پریود دردناک می شود؟

در کل دو نوع دیسمنوره وجود دارد: اولیه و ثانویه، و هر کدام اینها دلایل خود را دارند. دیسمنوره اولیه رایج ترین نوع درد پریود است. این دردی است که بر اثر عارضه های دیگر به وجود نمی آید. دلیلش هم معمولا وجود مقدار بسیار زیاد پروستاگلاندین است (واسطه های شیمیایی که در رحم تولید می شود). این مواد شیمیایی ماهیچه های رحم را منقبض و منبسط می کنند که همین باعث ایجاد کرمپ و درد می شود.

این نوع درد می تواند یک یا دو روز قبل از پریود شروع شود و معمولا چند روز ادامه دارد، و البته در برخی زنان این مدت زمان می تواند بیشتر هم باشد.

امکان وجود این دردها در سنین پایین تر بیشتر است و اغلب اوقات با افزایش سن درد کمتر می شود. همچنین ممکن است این دردها بعد از زایمان به طرز چشمگیری بهبود پیدا کنند.

دیسمنوره ثانویه معمولا در بزرگسالی بروز می کند. این مشکل در اثر عارضه هایی که رحم یا دیگر اندام تناسلی را تحت تأثیر قرار می دهند (مثل اندومتریوز و فیبروییدهای رحمی) به وجود می آیند. چنین دردی معمولا با گذشت زمان بدتر می شود و می تواند قبل از شروع پریود آغاز شود و تا انتهای آن ادامه پیدا کند.

 

برای این مشکل چه کار می توان کرد؟

برای تسکین درد قاعدگی می توانید راه های زیر را امتحان کنید:

  • از کمپرس آب گرم، پد حرارتی یا بطری آب گرم روی ناحیه شکمی استفاده کنید.
  • ورزش سبک انجام دهید.
  • دوش آب گرم بگیرید.
  • از تکنیک های ریلکسیشن مثل یوگا و مراقبه بهره ببرید.
  • همچنین می توانید از قرص های مسکن بدون استروئید و ضد التهاب (NSAID ها) مثل ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده کنید. علاوه بر تسکین درد، NSAID ها میزان پروستاگلاندین های تولید شده در رحم را کاهش می دهند و تأثیر آنها را کم می کنند و در نتیجه کرمپ یا انقباض کم می شود. شما می توانید با شروع علائم یا آغاز پریود و به مدت چند روز از این داروها استفاده کنید. در صورت وجود زخم معده یا سایر مشکلات گوارشی مثل خونریزی و بیماری های کبدی از مصرف این داروها خودداری کنید. همچنین در صورت وجود حساسیت نسبت به آسپرین این داروها را مصرف نکنید. همیشه قبل از استفاده از هر نوع مسکن با پزشک خود مشورت کنید.
  • استراحت به میزان کافی و پرهیز از الکل و دخانیات می تواند مؤثر باشد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.