رحم تک شاخ

رحم تک شاخ

رحم تک شاخ یک عارضه ژنتیک بسیار نادر است که در آن تنها نیمی از رحم یک دختر شکل گرفته است. رحم تک شاخ از رحم معمولی کوچکتر است و تنها یک لوله فالوپ دارد. همین شکل عجیب دلیل نامگذاری آن شده است.

زنانی که رحم تک شاخ دارند ممکن است یک تکه رحم دیگر و بسیار کوچکتر هم داشته باشند که به آن «نیمه رحم» می گویند. این نیمه رحم ممکن است به بقیه رحم متصل نباشد. در نتیجه خون قاعدگی از آن خارج نمی شود و درد شدیدی به همراه خواهد داشت.

دلایل و عوامل خطرزا:

رحم تک شاخ حاصل عدم رشد رحم در زمان تشکیل شدن اعضای داخلی جنین دختر است. یعنی یک خانم با این عارضه به دنیا می آید. رحم تک شاخ یعنی زمانی که دو لوله رحم باید به یکدیگر متصل شوند و یک رحم کامل و معمولی را تشکیل دهند، یکی از این لوله ها به اندازه کافی رشد نمی کند و در نتیجه رحم تک شاخ می شود.

دلیل این رشد غیرطبیعی در جنین هنوز مشخص نشده است.

علائم

  • درد در شکم و زیر شکم (در صورت وجود نیمه رحم)
  • مشکل در باردار شدن
  • پیچیدگی هایی در بارداری و/یا زایمان شامل زایمان زودرس، سقط جنین و زایمان بریچ (وارونه: یعنی زمانی که نوزاد به جای اینکه با سر متولد شود با پا به دنیا می آید)

تشخیص

این عارضه می تواند کاملا نامحسوس باشد تا زمانی که خانمی در باردار شدن مشکل پیدا کند یا در دوره بارداری به پیچیدگی هایی مواجه شود.

تشخیص این مشکل ابتدا با بررسی سوابق پزشکی و معاینات فیزیکی شامل معاینه لگنی شروع می شود.

آزمایشات اضافه تر عبارتند از:

تصویربرداری: مثل اولتراسوند، MRI، یا لاپاراسکوپی به منظور مشاهده ناهنجاری های دیگر رحمی

هیستروسکوپی: با استفاده از یک تلسکوپ کوچک به نام هیستروسکوپ که از طریق واژن به رحم فرستاده می شود تا موارد نگرانی بازدید و درمان شوند.

درمان و مراقبت

راهکارهای درمانی عبارتند از:

جراحی لاپاراسکوپیک به منظور خارج سازی نیمه رحم غیرمتصل که باعث درد شکمی می شود. (دلیل این درد عدم استخراج خون قاعدگی از نیمه رحم و عدم جریان و انتقال آن به رحم اصلی است)

مراقبت های ویژه در طول بارداری/زایمان به منظور کاهش خطر زایمان زودرس، سقط یا زایمان بریچ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.