زنان و تیروئید

غده تیروئید شما هورمون تیروئید ترشح می کند که بسیاری از فعالیت های بدن شما را (مثل اینکه با چه سرعتی کالری می سوزانید یا قلب شما چقدر سریع می تپد) کنترل می کند. بیماری های مرتبط با تیروئید می تواند میزان ترشح این هورمون را یا بیش از حد بالا ببرد یا پایین بیاورد. بسته به میزان هورمونی که غده تیروئید ترشح می کند، امکان دارد که اغلب احساس بیقراری یا خستگی کنید، یا اینکه وزنتان کم یا زیاد شود. زن ها بیشتر از مردان در معرض ابتلا به بیماری های تیروئیدی هستند، مخصوصا بلافاصله بعد از بارداری و پس از یائسگی.

مشکلات تیروئید چگونه روی زنان تأثیر می گذارد؟

زنان بیشتر از مردان به بیماری های تیروئید دچار می شوند. از هر هشت زن یک نفر به این بیماری ها مبتلا می شود. بیماری تیروئید می تواند باعث این مشکلات در زنان شود:

  • مشکلات در قاعدگی: تیروئید نقش مهمی در کنترل سیکل ماهانه شما دارد. میزان خیلی کم یا خیلی زیاد هورمون تیروئید می تواند سیکل ماهانه شما را یا خیلی سبک و خفیف، و یا خیلی سنگین و غیر منظم کند. بیماری تیروئید می تواند پریود شما را به مدت چند ماه یا بیشتر متوقف کند (نام این اختلال آمنوره است). اگر سیستم ایمنی بدن شما منجر به بروز بیماری های تیروئیدی می شود، غدد دیگر مثل تخمدان ها نیز درگیر می شوند. این می تواند منجر به یائسگی زودرس (قبل از سن 40 سالگی) شود.
  • مشکل در باردار شدن: وقتی بیماری تیروئید روی سیکل ماهانه تأثیر بگذارد، متعاقبا روی فرآیند تخمک گذاری هم تأثیرگذار خواهد بود. این امر می تواند باردار شدن را سخت تر کند.
  • بروز مشکلات در دوران بارداری: مشکلات تیروئید در دوران بارداری می تواند برای مادر و جنین ایجاد مشکلات عدیده ای کند.

گاهی اوقات، علائم مشکلات تیروئید  با علائم یائسگی اشتباه گرفته می شود. احتمال بیشتری هست که مشکلات تیروئید، مخصوصا کم کاری تیروئید، بعد از یائسگی به وجود بیایند.

زنان دچار کدام بیماری های تیروئیدی می شوند؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.