سلامت عمومی زنان

مردان و زنان مشکلات جسمی مشترکی با هم دارند، اما زنان مشکلات خاص خودشان را دارند که باید به طور خاصی هم به آنها رسیدگی شود.

در طی قرن ها، زندگی زنان دستخوش تغییرات بسیاری شده است. از لحاظ تاریخی، زندگی برای اغلب زنان خیلی سخت بوده است. جدای از شمار بیماری ها و خطراتی که آنها را تهدید می کرد، زنان غالبا زمانی که خودشان به تازگی دوران کودکی را پشت سر گذاشته بودند (یا حتی خیلی اوقات در همان سنین کودکی) هم ازدواج می کردند و هم بچه دار می شدند. خیلی از آنها بارداری های مکرر داشتند که شاید بسیاری از این بارداری ها ناخواسته بود. در گذشته، خود زایمان نیز امری خطرناک بود و گاهی منجر به مرگ مادر می شد. اکثر زنان در قدیم آن قدری عمر نمی کردند که بخواهند نگران یائسگی و دوران سالمندی باشند.

در سال 1900، میانگین عمر یک زن تقریبا 50 سال بود. اما حالا، در هزاره جدید، امید به زندگی در زنان به تقریبا 82 سال می رسد، رقمی که رو به افزایش نیز هست. زنان نه تنها عمر بیشتری می کنند بلکه به دنبال بهبود هر چه بیشتر کیفیت زندگی در سال های پیش رویشان هستند. برای به دست آوردن این هدف، هر زنی باید مسئولیت بدن خود را بر عهده بگیرد و درک کند که چطور می تواند سلامت شخصی خود را ارتقا دهد. اینکه مردان هم در کنار زنان به این موضوع اهمیت بدهند و درک و حمایت خود را دریغ نکنند بسیار حائز اهمیت است.

دانش پزشکی زنان (زنان و زایمان/gynecology) شاخه ای از علم پزشکی است که مسائل مربوط به زنان را مورد بررسی قرار می دهد. کلمه gynecology از دو بخش gyneco به معنی زن و logic به معنی دانش تشکیل شده است. این دو بخش در کنار هم می شود: دانش زنان.

بسیار مهم است که هر زنی به دانش در این زمینه دسترسی داشته باشد، نه فقط در مورد دستگاه تناسلی خود، بلکه در مورد تمام اجزای بدنش.

 

سلامت عمومی زنان

اطلاعات موثق بسیاری نه تنها در رابطه با مشکلات اساسی مثل سوء هاضمه، پرخوری، استرس، مصرف الکل، اعتیاد و افسردگی بلکه درباره تغذیه سالم، سلامت قلب و ورزش در اختیار خانم ها هست. برای مثال، اینکه یک خانم وزن متعادلی داشته باشد بسیار ضروری است. اگر دور کمر خانمی بیشتر از 35 اینچ (یا 89 سانتی متر) باشد، احتمال بیشتری می رود که به مشکلات  قلبی، فشار خون بالا و دیابت مبتلا شود. خوردن وعده های غذایی سالم، حذف تنقلات بعد از شام و قرار دادن فعالیت بدنی به عنوان بخشی از روتین زندگی باعث به دست آمدن وزن دلخواه و به تبع آن جلوگیری از بروز مشکلات جسمی و روحی مزمن می شود.

استعمال دخانیات، که رایج ترین آن سیگار است، سلامت همه را به خطر می اندازد. متاسفانه خیلی از خانم ها با اینکه از این خطرات مطلع اند باز هم به سیگار کشیدن ادامه می دهند. هر چند شمار خانم هایی که سیگار می کشند در حال کاهش است ولی همچنان 16 درصد سیگاری ها را زنان تشکیل می دهند. خطرات سیگار کشیدن برای خانم ها عبارتست از: سرطان، بیماری قلبی، و مشکلات جسمی بیشمار دیگر.

مصرف بیش از حد الکل نیز برای سلامت مضر است. با اینکه زنان معمولا کمی دیر تر از زنان شروع به مصرف الکل می کنند و میزان نیز کمتر است، همان میزان کم هم می تواند در زنان منجر به مسمومیت الکلی، سیروز (تشمع کبدی) و هپاتیت شود.

زنان باید بدانند که سوخت و ساز بدن آنها در برخورد با برخی داروها  نسبت به مردان متفاوت است. در برخی موارد و در مورد بعضی داروها، متابولیسم آنها می تواند کند تر باشد و در موارد دیگر سریع تر. به همین دلیل بسیار مهم است که خانم ها در مورد داروهایی که مصرف می کنند، دوز مصرفی و واکنش بدنشان اطلاعات کافی داشته باشند.

 

آناتومی بدن زنان

در ساختار بدنی زنان و مردان تفاوت های عمده ای وجود دارد که باید در نظر داشت. از آنجا که امروزه زنان بیشتر ورزش می کنند تفاوت ها ساختاری آنها با مردان بیشتر قابل شناسایی است و دلیل آن هم اغلب این است که صدمات ورزشی در هر جنسی متفاوت است. در زنان، عضلات همسترینگ به قدرتمندی مردان نیست. پاهای زنان نسبتا بلند تر و بالا تنه آنها کوتاه تر از یک مرد در همان قد و هیکل است. مرکز ثقل زنان پایین تر است، توده عضلانی کمتری دارند، تراکم استخوانی شان کم تر است و درصد چربی بدنشان بالاتر است.

تفاوت های آناتومی در زنان و مردان خیلی فراتر از سیستم تولید مثل و اسکلت بدن است؛ برای مثال، تفاوت های مغزی و قلبی. در واقع، بیماری های قلبی یکی از اصلی ترین عوامل مرگ و میر در زنان به شمار می آید. در آمریکا، از هر سه زن یک نفر به یکی از انواع بیماری های قلبی عروقی دچار است.

زنان معمولا اولین سکته قلبی خود را 10 سال دیرتر از مردان تجربه می کنند. به دلایلی که هنوز مشخص نیست (و نیاز به تحقیق بیشتری دارند)، احتمال مرگ یک زن در سن پایین تر در اثر سکته قلبی بسیار بیشتر از یک مرد است. به علاوه، علائم نهفته سکته قلبی در زنان ممکن است با مردان فرق داشته باشد. خانم ها اغلب این علائم را نادیده می گیرند و دنبال درمان آن نیستند. اما هر زنی باید برنامه سلامت قلبی خود را داشته باشد.

 

ادامه مطلب (قسمت دوم)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.