علائم قاعدگی های نامنظم

شاید شما هم شنیده باشید که سیکل ماهانه به طور متوسط 28 روز طول می­ کشد (یعنی از روز اول خونریزی تا روز اول خونریزی بعدی). اما سوال بسیاری از خانم­ها این است که آیا این چرخه باید حتما 28 روز باشد تا پریود «طبیعی» باشد؟ اصلا علائم پریود نامنظم چیست؟

یک مطالعه بر روی 2000 خانم سالم در دانشگاه Northwestern نشان داد که فقط یکی از آنها به مدت دو سال دوره 28 روزه داشت. سیکل ماهانه یکی از فرآیندهای بیولوژیکی پویاست که در هر فرد متفاوت است و ممکن است در هر ماه تغییر کند.

بنابراین، اگر چرخه ماهانه شما از ماهی به ماه دیگر متفاوت است باز هم دلیل بر داشتن پریود نامنظم نمی­شود.

دکتر Geoffry Redmond، متخصص سرشناس غدد درون­ریز (اندوکرینولوژی) و نویسنده کتاب «هورمون­ها و آسیب­ پذیری زنان»، نشانه­ های ساده­ ای را برای کمک به تشخیص بهتر پریود نامنظم ارائه داده است. به عقیده دکتر Redmond، اگر الگوی ماهانه شما از علائم زیر یکی یا بیشتر را شامل شود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

  • فاصله هر پریود کمتر از 24 روز است
  • فاصله بین پریودها بیشتر از 5-6 هفته است
  • خونریزی بیشتر از یک هفته طول می ­کشد
  • خونریزی بسیار شدید است. برای مثال مجبور هستید حتی بعد از روز اول هم بیشتر از 5 تا 7 پد بهداشتی یا تامپون استفاده کنید، یا مجبور می­شوید از پد بهداشتی و تامپون همزمان استفاده کنید.
  • دردهای شدید انقباضی بعد از روز دوم خونریزی
  • محدود کردن فعالیت­های روزانه به دلیل این دردهاو انقباض­ها

وقتی چرخه ماهیانه خود را با نشانه­ های بالا مقایسه می­کنید، این را هم در نظر بگیرید که اگر به صورت موردی، یک یا چند تا از آنها را تجربه کرده ­اید احتیاجی به نگرانی نیست. تغییر در میزان استرس، رژیم غذایی، خواب، ورزش و عوامل دیگر سبب ایجاد تغییر در هر سیکل می­ شود. با این حال، اگر علائم در هر دوره ثابت و یکسان بودند، بهتر است هرچه سریعتر با پزشک معالج خود مشورت کنید و معاینات لازم را انجام دهید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.