هشتادمین عمل کاواترم در بیمارستان آیت الله روحانی بابل

به گزارش روابط عمومی بیمارستان آیت ا… روحانی(ره) بابل ، سرکارخانم دکتر زینت السادات بوذری متخصص زنان و زایمان این مرکز و استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل از هشتادمین عمل کاواترم در این مرکز خبر داد.
دکتر بوذری گفت : درمان با کاواترم روش درمانی سریع و مطمئن و با صرفه برای خانمهایی است که خونریزی ماهیانه زیاد دارند و تمایلی ندارند تحت عمل جراحی خارج کردن رحم (هیسترکتومی) قرار بگیرند ، نتایج دائمی درمان از 6 تا 12 ماه بعد ظاهر خواهد شد و در اکثر خانمها پس از این عمل ، یا بطور کامل خونریزی قطع می گردد یا به مقدار کم ، ماهیانه خونریزی خواهند داشت .
وی گفت این روش در نوار شمالی کشور و استانهای همجوار تنها در بیمارستان آیت ا… روحانی(ره) بابل انجام می شود و تاکنون 80 بیمار از استانهای گیلان، گلستان ، سمنان ، خراسان شمالی و مازندران به این مرکز مراجعه کردند و تحت درمان قرا گرفتند.
این متخصص گفت :خونریزی زیاد رحم یکی از مشکلات شایع در بین زنان در محدوده سنی 50-35 سالگی می باشد که حجم خونریزی در طول مدت پریود ، مدت زمان خونریزی و دفعات آن در خانمهای مختلف با یکدیگر متفاوت است و به همین جهت نمی توان تعریف دقیقی از خونریزی طبیعی ارائه کرد .
وی اشاره کرد: این که خانمی دچار خونریزی زیاد شده باشد یا نه موضوعی است که به خود همان فرد بستگی دارد .

دکتر بوذری بیان داشت: اگر در طول خونریزی ماهیانه ، فعالیتهای روزانه تان محدود شده است و مدام نگران سرایت خونریزی به بیرون هستید یا در هر بار قاعدگی بیش از هفت روز خونریزی دارید و مجبورید برای بیرون رفتن از خانه از چندین دستمال بهداشتی استفاده کنید و همچنین در این دوران درد و اسپاسم آزاردهنده دارید و احساس خستگی شدید می کنید می توان حدس زد که شما مبتلا به خونریزی زیاد هستید و نیاز به درمان دارید .
متخصص زنان و زایمان بیمارستان آیت ا… روحانی(ره) بابل اشاره کرد : اگر علت بیماری شما اختلال عملکرد رحم تشخیص داده شود ، روش های درمانی (درمان با دارو ، اندومتر ، هیسترکتومی ،کاواترم ) پیشنهاد می گردد .
وی گفت : روش درمانی کاواترم یک روش نسل دومی گلوبال اندومتریال ابلیشن ایمن ، ساده و قابل اعتماد بر اساس مدل درمانی کمتر تهاجمی است که اگر احساس می کنید خونریزهای مکرر رحمی کنترل زندگی را از دستان شما خارج کرده است ، و از سوی دیگر تمایلی به عمل جراحی سنگینی مانند هیسترکتومی ندارید ، این روش درمانی به شما پیشنهاد می شود که تصمیم نهایی با پزشک معالج می باشد .
دکتر بوذری ادامه داد: روش کاواترم تمام یا بخش اعظمی از لایه داخلی رحم را که منشا این خونریزیهاست غیر فعال می کند و خونریزی را به صورت دائمی از بین برده یا به میزان زیادی کاهش می دهد که در نتیجه می توانید مدت کوتاهی پس از درمان به زندگی عادی خود بازگردید .

این متخصص اضافه کرد: برای این روش معمولاً نیازی به بستری در بیمارستان نیست و غالبا ً به صورت سرپایی انجام می شود . بیمار دو ساعت بعد از عمل مرخص می گردد .
استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل مزایای اصلی درمان به روش کاواترم را اینگونه برشمرد :

-درمان سریع و دوره نقاهت کوتاه – بازگشت سریع به روال عادی زندگی – رضایت 95٪ زنان درمان شده با این روش – درمان دائمی ، یک بار برای همیشه – فاقد مشکلات پیش یا پس از عمل جراحی سنگین وی مهمترین مزیت درمان کاواترم را حفظ رحم بعنوان عضوء مهم بدن عنوان کرد .
دکتر بوذری همچنین بیان داشت : کاواترم عملکرد هورمونی را تحت تاثیر قرار نمی دهد ، در نتیجه ایجاد لکه بینی نمی کند .

وی گفت : پس از انجام این روش دیگر نمی توانید باردار شوید و این درمان برای خانمهای قبل از سن یائسگی مناسب است .
این متخصص افزود : این سیستم با حدود 20 سال سابقه در کشورهای اروپایی مثل سوئیس ، آلمان ، فرانسه ، ایتالیا ، انگلستان ،‌اتریش و همچنین کانادا و استرالیا بعنوان خط مقدم درمان AUB ( خونریزی غیرطبیعی رحم) مورد استفاده قرار می گیرد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *