هشتادمین عمل کاواترم در بیمارستان آیت الله روحانی بابل

به گزارش روابط عمومی بیمارستان آیت ا… روحانی(ره) بابل ، سرکارخانم دکتر زینت السادات بوذری متخصص زنان و زایمان این مرکز و استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل از هشتادمین عمل کاواترم در این مرکز خبر داد.
دکتر بوذری گفت : درمان با کاواترم روش درمانی سریع و مطمئن و با صرفه برای خانمهایی است که خونریزی ماهیانه زیاد دارند و تمایلی ندارند تحت عمل جراحی خارج کردن رحم (هیسترکتومی) قرار بگیرند ، نتایج دائمی درمان از 6 تا 12 ماه بعد ظاهر خواهد شد و در اکثر خانمها پس از این عمل ، یا بطور کامل خونریزی قطع می گردد یا به مقدار کم ، ماهیانه خونریزی خواهند داشت .
وی گفت این روش در نوار شمالی کشور و استانهای همجوار تنها در بیمارستان آیت ا… روحانی(ره) بابل انجام می شود و تاکنون 80 بیمار از استانهای گیلان، گلستان ، سمنان ، خراسان شمالی و مازندران به این مرکز مراجعه کردند و تحت درمان قرا گرفتند.
این متخصص گفت :خونریزی زیاد رحم یکی از مشکلات شایع در بین زنان در محدوده سنی 50-35 سالگی می باشد که حجم خونریزی در طول مدت پریود ، مدت زمان خونریزی و دفعات آن در خانمهای مختلف با یکدیگر متفاوت است و به همین جهت نمی توان تعریف دقیقی از خونریزی طبیعی ارائه کرد .
وی اشاره کرد: این که خانمی دچار خونریزی زیاد شده باشد یا نه موضوعی است که به خود همان فرد بستگی دارد .

دکتر بوذری بیان داشت: اگر در طول خونریزی ماهیانه ، فعالیتهای روزانه تان محدود شده است و مدام نگران سرایت خونریزی به بیرون هستید یا در هر بار قاعدگی بیش از هفت روز خونریزی دارید و مجبورید برای بیرون رفتن از خانه از چندین دستمال بهداشتی استفاده کنید و همچنین در این دوران درد و اسپاسم آزاردهنده دارید و احساس خستگی شدید می کنید می توان حدس زد که شما مبتلا به خونریزی زیاد هستید و نیاز به درمان دارید .
متخصص زنان و زایمان بیمارستان آیت ا… روحانی(ره) بابل اشاره کرد : اگر علت بیماری شما اختلال عملکرد رحم تشخیص داده شود ، روش های درمانی (درمان با دارو ، اندومتر ، هیسترکتومی ،کاواترم ) پیشنهاد می گردد .
وی گفت : روش درمانی کاواترم یک روش نسل دومی گلوبال اندومتریال ابلیشن ایمن ، ساده و قابل اعتماد بر اساس مدل درمانی کمتر تهاجمی است که اگر احساس می کنید خونریزهای مکرر رحمی کنترل زندگی را از دستان شما خارج کرده است ، و از سوی دیگر تمایلی به عمل جراحی سنگینی مانند هیسترکتومی ندارید ، این روش درمانی به شما پیشنهاد می شود که تصمیم نهایی با پزشک معالج می باشد .
دکتر بوذری ادامه داد: روش کاواترم تمام یا بخش اعظمی از لایه داخلی رحم را که منشا این خونریزیهاست غیر فعال می کند و خونریزی را به صورت دائمی از بین برده یا به میزان زیادی کاهش می دهد که در نتیجه می توانید مدت کوتاهی پس از درمان به زندگی عادی خود بازگردید .

این متخصص اضافه کرد: برای این روش معمولاً نیازی به بستری در بیمارستان نیست و غالبا ً به صورت سرپایی انجام می شود . بیمار دو ساعت بعد از عمل مرخص می گردد .
استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل مزایای اصلی درمان به روش کاواترم را اینگونه برشمرد :

-درمان سریع و دوره نقاهت کوتاه – بازگشت سریع به روال عادی زندگی – رضایت 95٪ زنان درمان شده با این روش – درمان دائمی ، یک بار برای همیشه – فاقد مشکلات پیش یا پس از عمل جراحی سنگین وی مهمترین مزیت درمان کاواترم را حفظ رحم بعنوان عضوء مهم بدن عنوان کرد .
دکتر بوذری همچنین بیان داشت : کاواترم عملکرد هورمونی را تحت تاثیر قرار نمی دهد ، در نتیجه ایجاد لکه بینی نمی کند .

وی گفت : پس از انجام این روش دیگر نمی توانید باردار شوید و این درمان برای خانمهای قبل از سن یائسگی مناسب است .
این متخصص افزود : این سیستم با حدود 20 سال سابقه در کشورهای اروپایی مثل سوئیس ، آلمان ، فرانسه ، ایتالیا ، انگلستان ،‌اتریش و همچنین کانادا و استرالیا بعنوان خط مقدم درمان AUB ( خونریزی غیرطبیعی رحم) مورد استفاده قرار می گیرد .

1 پاسخ
  1. خانم شادی
    خانم شادی گفته:

    با سلام. هزینه خریدپکیج کاواترم چقدر است؟ و ایا با بیمه میشود پرداخت کرد؟ ایا عوارض بعدی برای این عمل وجود ندارد؟ من از تبریز هستم. و ۵۶ ساله . بعد از عمل لایه برداری و کورتاژ و مصرف شش ماهه قرص مجسترول بازهم خونریزی و درد شدید دارم و دکتر پیشنهاد کاواترم دادن. دیابت و فشار خون هم دارم ایا تاثیری در عمل دارد؟ لطفا پاسخ دهید. تشکر

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.